کریپتوکارنسی ، تحولی در بازار های مالی جهانی و ارز های موجود در آن

امروزه از کریپتوکارنسی ها به عنوان یکی از مهم ترین اختراعات انسان در قرن بیست و یکم یاد می شود زیرا با به وجود آمدن آن ها تغییر شگرفی در بازار های مالی شکل گرفت و شکل گرفتن آن ها معنای جدیدی به بازار ارز های دیجیتال بخشید. در این مقاله سعی می کنیم به چیستی این اختراع و چگونگی به وجود آمدن آن بپردازیم.

کریپتوکارنسی چیست ؟

کریپتوکارنسی ارزی دیجیتال یا مجازی است که امنیت آن به وسیله ی رمزنگاری تامین می شود و این مسئله می شود که جعل و یا پرداخت چند باره ی آن تقریبا غیر ممکن شود. بسیاری از کریپتوکارنسی ها که به آن ها رمزارز نیز گفته می شود تحت شبکه های غیر متمرکز مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند که از یک دفترچه ی توزیع شامل رایانه های متفاوت بهره مند هستند. یکی از ویژگی های مهم رمزارز ها این است که در صادر کردن آن ها هیچ مرجع مرکزی مانند بانک مرکزی نقشی ندارد و این امر باعث می شود که آن ها از لحاظ نظری از دخالت و دست کاری های دولت در امان بمانند. کریپتوکارنسی ها سیستم هایی هستند که امکان پرداخت امن آنلاین را برای افراد فراهم می کنند و از طریق نشانه هایشان از یکدیگر متمایز می شوند. به این نشانه ها توکن می گویند. کریپتو به الگوریتم های رمزگذاری و تکنیک های رمزنگاری مختلف اشاره دارد  که به عنوان محافظ ورودی های این شبکه عمل می کند.

انواع کریپتوکارنسی

به گزارش اینوستوپدیا اولین کریپتوکارنسی مبتنی بر بلاکچین، رمزارز بیت کوین بود که همچنان توانسته است عنوان با ارزش ترین و پر طرفدارترین رمزارز را حفظ کند. در حال حاضر در بازار ارز های دیجیتال هزاران رمزارز با کارکرد ها و مشخصات متفاوت وجود دارد. بعضی از این کریپتوکارنسی ها کلون ها یا فورک های بیت کوین هستند حال آن که برخی دیگر از آن ها نیز رمزارز های جدید و مستقلی هستند که از ابتدا ساخته شده اند و وابسته به بیت کوین یا بلاکچین آن نیستند. اولین رمزارز جهان یعنی بیت کوین در سال 2009 توسط شخص یا اشخاصی به نام ساتوشی ناکاموتو ساخته و عرضه شد. از نوامبر سال 2009 تا کنون بیش از 18 میلیون از این رمزارز در گردش بوده و ارزش کل بازار آن در حدود 146 میلیارد دلار است. برخی دیگر از کریپتوکارنسی ها که موفقیت زیاد بیت کوین باعث به وجود آمدن و ورود آن ها به میدان رقابت شد، به نام آلت کوین شناخته می شوند. این رمزارز ها تعداد زیادی دارند ولی از معروف ترین آن ها می توان به لایت کوین، پیرکوین، نیم کوین، اتریوم، کاردانو و ایاس اشاره کرد. امروز ارزش کل کریپتوکارنسی های موجود در بازار برابر 214 میلیارد دلار است که سهم بیت کوین از این رقم 68 درصد می باشد.

معایب و مزایای رمزارز ها

کریپتوکارنسی ها هم مانند تمام فناوری های جدید دارای مزایا و معایب مختلفی هستند. ما در ابتدا به مزایای آن ها اشاره می کنیم. کریپتوکارنسی ها همواره این اداعا را مطرح می کنند که می توانند انتقال وجه بین دو طرف را بدون نیاز به شخص سوم قابل اعتماد مانند بانک یا شرکت کارت اعتباری انجام دهند. در عوض این انتقال وجه با استفاده از کلید های خصوصی و عمومی و شکل های مختلف تشویقی مانند اثبات کار امنیتش تامین می شود. در سیستم های مدرن کریپتوکارنسی ، کیف پول یا آدرس حساب کاربر دارای یک کلید عمومی می باشد در حالی که کلید خصوصی فقط در اختیار مالک کیف پول قرار دارد و به عنوان امضایی برای تراکنش ها عمل می کند. در این جا انتقال وجه با کمترین کارمزد انجام می پذیرد و به کاربران اجازه داده می شود تا از پرداخت کارمزد های زیاد بانک ها و موسسات مالی در امان بمانند.

معایب و مزایای رمزارز ها

ماهیت تقریبا ناشناس رمزارز ها باعث می شود که آن ها برای انجام برخی از کارهای غیر قانونی مانند پولشویی و همچنین فرار مالی مناسب باشند. با این حال مدافعان رمزارز ها از این ناشناس بودن دفاع می کنند و معتقدند این مسئله حریم خصوصی آن ها را حفظ می کند. برخی از کریپتوکارنسی ها نسبت به سایر آن ها خصوصی تر و غیرقابل شناسایی تر هستند. برای مثال رمزارزی مانند بیت کوین برای انجام تجارت های آنلاین غیرقانونی نمی تواند انتخاب مناسبی باشد زیرا با استفاده از تحلیل بلاکچین آن می شود به اطلاعات زیادی دست پیدا کرد و تا کنون بسیاری از مجرمان از این طریق دستگیر شده اند. معمولا برای کار های غیرقانونی از رمزارز هایی استفاده می شود که خصوصی تر باشند و ردیابی آن ها دشوارتر باشد؛ مانند دش ، مونرو ، زدکش.

نتیجه گیری

به طور کلی کریپتوکارنسی ها به عنوان یک تکنولوژی جدید مناسب برای پرداخت های آنلاین  و حفظ حریم خصوصی توانسته اند جای خود را در میان بسیاری از افراد و کسب و کار ها باز کنند و هم اکنون استفاده از آن ها بسیار متداول و گسترده شده است بطوریکه بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا در حال روی آوردن به آن ها هستند و این نشان می دهد که آینده ی درخشانی را در پیش دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *