معرفی کاردانو Cardano

بنیاد غیرانتفاعی کاردانو ، شبکه ای از دانشگاهیان و دانشمندان دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه ادینبورگ و انستیتوی فناوری توکیو را جمع آوری کرد تا پروتکل های خود را قبل از انتشار بررسی کند. این یک پلتفرم رمزنگاری و تبادلات هوشمند نسل سوم است که ادعا می کند مشکلات پیمایش کوین نسل اول یعنی بیت کوین و  کوین نسل دوم یعنی اتریوم را بهبود می بخشد. رمز ارز معاملاتی کارادانو ADA می باشد که با اندازه بازار 1 میلیارد دلار، خود را در میان 20 ارز رمزنگاری شده برتر دنیا جای کرده و در حال حاضر در قیمت 4 سنت معامله می شود. در این مقاله به معرفی کاردانو Cardano می پردازیم و ویژگی های آن را بررسی خواهیم نمود.

کاردانو چگونه کار می کند؟

برای معرفی کاردانو به این پرسش پاسخ می دهیم که کاردانو چگونه کار می کند؟ شبکه Cardano از دو لایه تشکیل شده است. لایه Cardano Settlement Layer (CSL) برای انجام تراکنش های رمز ارز  ADA استفاده می شود و لایه کنترل که هم اکنون در حال توسعه است برای قراردادهای هوشمند استفاده می شود. ساختار سلسله مراتبی کاردانو تضمین می کند که می تواند از آن به عنوان یک زیرساخت برای تبادلات و همچنین برای ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده شود. علاوه بر این، این پلتفرم قصد دارد که با اکوسیستم اصلی جریان مالی قابل تعامل باشد. قلب پلتفرم Cardano ، الگوریتمی به نام Ouroboros  است که از پروتکل Proof of Stake برای استخراج کوین ها استفاده می کند. این پروتکل برای کاهش مصرف انرژی و زمان ایجاد کوین های جدید تنظیم شده است.

الگوریتم Ouroboros

در ادامه معرفی کاردانو به بررسی الگوریتم Ouroboros می پردازیم. در یک الگوریتم اثبات سهام معمولی، گره هایی با حداکثر سهم (یا بیشترین تعداد کوین) بلاک معاملات را در یک blockchain  ایجاد می کنند. اما الگوریتم Ouroboros رویه متفاوتی را پیاده سازی کرده است که در سطح گسترده ای، به شرح زیر عمل می کند. Ouroboros زمان را به دوره هایی تقسیم می کند که مدت زمان های مشخصی هستند و به آنها شکاف Slot گفته می شود. شکاف ها شبیه شیفت کاری در یک کارخانه هستند. در Cardano ، محدوده زمانی ای که شکاف ها را در بر می گیرد متفاوت است و می تواند در الگوریتم اصلاح شود. این دوره ها به شکل دایره ای کار می کنند یعنی وقتی یکی به پایان می رسد، دیگری آنلاین می شود.

الگوریتم Ouroborosهر دوره دارای یک رهبر شکاف است که توسط ذینفعان یا گره هایی که قبلاً کوین تولید کرده اند، انتخاب می شوند. رهبران  مسئول ایجاد و تأیید بلاک معاملات برای افزودن به بلاک چین Cardano هستند. اگر آنها نتوانند یک بلوک معامله را در یک دوره ایجاد کنند، سپس رهبر اسلات بعدی در دوره بعدی تلاش خود را می کند. در یک دوره حداقل 50 درصد یا بیشتر بلاک ها باید تولید شود. همانطور که گفته شد رهبران شکاف ها، تراکنش های درون بلوک ها را تایید می کنند. اما خود این رهبران فعال توسط تأمین کنندگان ورودی کاردانو تأیید می شوند. آنها دومین مجموعه ذینفعان مسئول اجرای پروتکل هستند. در یک دوره خاص می توان از یک تا چند تأییدکننده مختلف برخوردار بود و انتخاب آنها بر اساس میزان سهام آنها است. برای اطمینان از اعمال نتایج بی طرفانه، سیستم انتخابات برای دو ورودی پیکربندی شده است. مورد اول یک سیستم محاسبات چند بخشی است. مجموعه ای از ذینفعان درون شبکه محاسبه ای را انجام می دهند که معادل دیجیتالی یک “پرتاب کوین” است و نتایج خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارد. ورودی دوم توزیع ثروت یا سهام است. گره هایی با سهام بیشتری (یا بیشتر کوین) احتمال انتخاب رهبران اسلات را افزایش خواهند داد.

Ouroboros  همچنین در نوع و شکل مشوق هایی که به ذینفعان ارائه می شود با سایر الگوریتمها متفاوت است. الگوریتم Proof of Work پاداش هایی را در قالب کوین و هزینه تراکنش به ماینرها ارائه می دهد. اما طراحی الگوریتم Ouroboros انگیزه هایی را برای در دسترس بودن و تأیید معاملات از طریق سرمایه گذاری در قدرت عظیم رایانه برای استخراج کوین ها فراهم می کند. پاداش اقتصادی نیز بین سه ذینفع تقسیم می شود که شامل تأمین کنندگان ورودی، ذینفعان محاسبات چند بخشی و رهبران اسلات هستند. در ادامه توضیح می دهیم که انتقادات علیه امنیت کاردانو چیست؟

امنیت شبکه کاردانو

برای آشنایی با کاردانو ، امنیت شبکه کاردانو را بررسی می کنیم. Ouroboros از خود به عنوان “اولین اثبات مطمئن الگوریتم سهام” یاد می کند. این ادعا بر اساس دو ویژگی دفتر توزیع کل انجام می شود: دوام و زندگی. ویژگی دوام فرض می کند که اگر یک گره به طور صادقانه پاداش را در بقیه شبکه پخش کند ، یک معامله “پایدار” است. این ویژگی از یک پارامتر امنیتی جدید استفاده می کند و این یک مقیاس سنجش امنیت دفتر توزیع کل می باشد. زنده بودن مکمل پایداری است. طبق این ویژگی، معاملات صادقانه که به این ترتیب پخش شده اند، پس از مدت زمان مشخصی از زمان تعیین شده در الگوریتم، در گره های شبکه “پایدار” می شوند.

امنیت شبکه کاردانو

منتقدین می گویند فرضیات انجام شده برای اجرای این خصوصیات نادرست است. به عنوان مثال ، آنها می گویند این خواص همزمان در هر زمان معین بین هماهنگ سازی ها و خط مشی هاست. به گفته آنها ، چنین انتظاراتی برای یک blockchain جهانی غیر عملی است. اگر گره های خاصی آفلاین نباشند یا اگر رهبران شکاف معامله را در دوره های خود از دست داده باشند ، چه می شود. برخی دیگر به انكار حمله 51 درصدی اشاره می کنند، كه می تواند منجر به خاموش شدن بیشتر نودهای شبكه کاردانو شود. الگوریتم Ouroboros همچنین به دلیل عدم موفقیت در حل مشکل دوبار پرداخت به طور کامل، مورد انتقاد قرار گرفته است. این خطر وجود دارد که تأییدکنندگان ورودی، که مسئولیت تصویب معاملات برای رهبران اسلات را دارند ، ممکن است در نهایت تصویب همان مجموعه معاملات از دو رهبر اسلات مختلف انجام دهند.

نتیجه

در این مقاله به معرفی کاردانو پرداخته شد، ویژگی ها و عملکرد آن نیز توصیف گردید. همان طور که گفته شد رمز ارز معاملاتی کارادانو ADA می باشد که با اندازه بازار 1 میلیارد دلار در حال حاضر در قیمت 4 سنت معامله می شود. علی رقم انتقادات بسیاری که به عدم کفایت الگوریتم اوروبوروس در تامین امنیت شبکه می شود، این ارز دیجیتالی توانسته خود را در میان 20 ارز رمز نگاری شده برتر دنیا جای کند و آینده درخشانی را در انتظار دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *