به گزارش همیارماینر به نقل از ایرنا؛ این روزها خرید و فروش و سرمایه‌گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین بسیار رونق گرفته و بسیاری را درگیر خود کرده است و هر فردی با سرمایه‌ای اندک و زیاد در فکر افزایش سرمایه خود از طریق ارزهای دیجیتال است اما در این میان نیز اشخاصی سودجو وعده دریافت مبلغی پول و واریز چند 100 هزارتایی بیت‌کوین را به افراد می‌دهند و به این شکل از مردم کلاهبرداری می‌کنند و از آنجایی که در خصوص ارزهای دیجیتال قانون مشخصی نداریم امکان کلاهبرداری از افراد بسیار افزایش یافته و هیچ مرجع قانونی برای پاسخگویی و ساماندهی به این وضعیت آشفته وجود ندارد.

روبرت بگلریان، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار برنا در پاسخ به این سوال که مجلس چه تلاشی برای ساماندهی ارزهای دیجیتال انجام داده است؟ گفت: صحبت‌هایی جهت قانونگذاری درخصوص ارزهای دیجیتال و بیت کوین شده اما در حال حاضر عملا مسکوت مانده است برای مثال از آنجایی که سال گذشته در فصل تابستان با قطعی برق روبه رو شدیم، نگرانی‌هایی درخصوص میزان مصرف انرژی، قیمت گذاری آن و… برای شرکت توانیر و مقامات به وجود آمد بنابراین طرحی دراین خصوص یعنی مجوزهای مصرف برق برای استخراج بیت کوین، مصرف برق، نحوه محاسبه قیمت‌گذاری آن و… در کمیسیون اصلی یعنی کمیسیون انرژی تدوین شد اما به دلیل وجود ابهاماتی کلیات آن رای نیاورد از طرفی دولت هم تاکنون پیشنهاد قانونی و لایحه‌ای در این خصوص به مجلس شورای اسلامی ارسال نکرده است.

وی افزود: از آنجایی که طرح‌ها پس از رد شدن تا 6 ماه دیگر با همان اسم نمی‌توانند دوباره بیایند، ممکن است این طرح که رد شد با انجام اصلاحاتی پس از 6 ماه مجددا به کمیسیون بیاید و مورد بررسی قرار گیرد درواقع اگر مشکل تامین انرژی و منابع حل شود ممکن است به ابعاد بانکی، مالی و حقوقی ارزهای دیجیتال نیز پرداخته شود.

 هجوم به ایران برای استخراج ارزهای دیجیتال

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از هجوم به ایران برای استخراج ارزهای دیجیتال خبر داد و  تصریح کرد: یکی از نگرانی‌های جدی ما این است که باتوجه به ارزان بودن انرژی در کشور اگر تمهیدات لازم را نیاندیشیم برای ماینینگ کردن به ایران هجوم بیاورند درواقع به دلیل این ارزانی دستگاه‌های ماینینگ پرمصرف و کم کیفیت وارد کشور شده که قطعا به لحاظ اقتصادی و تامین برق برای کشور مشکل ساز خواهد بود.

او افزود:  سال گذشته که ارزهای دیجیتال تب و تاب زیادی در کشور ایجاد کردند و نگرانی‌هایی در تامین برق به وجود آمد بانک مرکزی و وزارت نیرو  بخشنامه‌هایی را صادر کردند اما نمی‌دانم چقدر اجرایی می‌شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن توصیه‌ای به مردم گفت: من به مردم می‌گویم تا زمانی که قوانین مشخص  و راهکاری جهت صیانت از حقوق آنان وجود ندارد، اگر ریسکی انجام دهند به حساب خودشان است.

بگلریان گفت: وقتی مسئله‌ای پیش می‌آید که دولت یا مجلس به آن حساس می‌شوند؛ باید به آن پرداخته شود اما قانونگذاری کار آسان و سریعی نیست و احتیاج به زمان و کارشناسی دقیق دارد بنابراین مردم باید مراقب باشند تا زمانی که یک قانون جامع و کامل به وجود نیامده خودشان را به دردسر نیندازند.

این عضو کمیسیون انرژی عنوان کرد: آنچه در حیطه کاری کمیسیون انرژی بوده انجام شده یعنی ما طرحی آماده کردیم و ارائه دادیم اما به دلیل ابهامات رای نیاورد و باید بیشتر روی آن کار شود پس بهترین کار این است که رسانه‌ها کمک کنند به روزترین اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهند تا دولتی‌ها و نمایندگان مجلس به موضوع بپردازند و یک قانون کارگشا تصویب کنند.

بگلریان در پایان گفت: از آنجایی که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین پیچیده و چندبُعدی هستند بهتر است یک کمیسیون مشترک از کمیسیون‌های اقتصادی و انرژی تشکیل شود تا به همه ابعاد موضوع مانند تامین انرژی، برق، قیمتگذاری، مباحث حقوقی، مالی، بانکی و… آن پرداخته شود.

رمز ارز تولید داخل قطعاً مشتری خواهد داشت

رمز ارز تولید داخل قطعاً مشتری خواهد داشت

به گزارش همیار ماینر به نقل از میزان، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر ما خودمان اقدام به تولید رمز ارز آنهم با نظارت و در چارچوب قانون کنیم، رمز ارز تولید داخل قطعاً مشتری خواهد داشت، این در حالی است که ما رمز ارز خارجی را تائید نمی‌کنیم چرا که در آن حوزه ریسک فعالیت بالاست.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌و‌گو با میزان، با اشاره به موضوع رمز ارزها و ورود کمیسیون اقتصادی مجلس به این فعالیت تجاری در کشور گفت: اساساً رمز ارز می‌تواند ابزاری برای دور زدن تحریم‌ها و خنثی‌سازی تحریم قلمداد شود و امکانی فراهم کند تا از ظرفیت انرژی در کشور به خوبی استفاده و نهایتاً این نحوه استفاده به درآمد ملی تبدیل شود.

وی تأکید کرد: پیش‌بینی ما این است که در فاز اول این فعالیت ما می‌توانیم دو میلیارد دلار در سال امکان تولید رمز ارز را ایجاد کنیم و اساساً تسویه مذکور را با تعهدات خارجی خود انجام دهیم.

پورابراهیمی با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی مجلس به مبحث رمز ارز‌ها ورود کرده است، اظهار داشت: ورود کمیسیون به این مبحث به این دلیل بوده که از این ظرفیت در حوزه اقتصادی کشور استفاده و درآمدزایی لازم مدنظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مقوله ارزآوری فعالیت رمز ارز‌ها برای کمیسیون اقتصادی مجلس مهم بوده است، تاکید کرد: قطعاً رمز ارز‌ها می‌تواند ابزار دور زدن تحریم‌ها تلقی شود بنابراین این دلایل باعث شد تا کمیسیون اقتصادی به مبحث رمز ارز‌ها ورود جدی داشته باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا فعالیت در بیت‌کوین همچنان مخاطره آمیز است؟ گفت: ریشه، محور و تصمیم‌گیری درباره بیت کوین در اختیار ما نیست، اما رمز ارز‌هایی که در داخل کشور، آنهم با نظارت دستگاه‌ها و در چارچوب قانون تولید شود، خوب است.

این نماینده مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رمز ارز تولید داخل مشتری هم دارد و یا خیر؟ گفت: بله. اگر ما خودمان اقدام به تولید رمز ارز آنهم با نظارت و در چارچوب قانون کنیم، رمز ارز تولید داخل قطعاً مشتری خواهد داشت، این در حالی است که ما رمز ارز خارجی را تائید نمی‌کنیم چرا که در آن حوزه ریسک فعالیت بالاست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *