رمز ارز پیمان چیست؟

چند وقتی است که مسائل مرتبط با قانون گذاری درباره رمز ارزها و فواید استفاده از آن ها در سیستم بانکی کشور مشاهده می شود. در این بین در بهمن ماه سال 97 موضوع تازه ای مطرح گردید که خود باعث شد تا فضای کار دیجیتالی آماده برای یک تحول عظیم گردد. پیدایش رمز ارز پیمان بر پایه بلاک چین و پشتوانه طلا و به دنبال آن رمز ارز ملی IRRDC به پشتوانه ریال این دو اتفاق مهم بوده اند. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که رمز ارز پیمان چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

زنجیره شبکه ققنوس چیست؟

برای این که بدانیم رمز ارز پیمان چیست ابتدا می بایست بدانیم زنجیره شبکه ققنونس چیست؟ ققنوس یک زنجیره شبکه ملی می باشد که توسط برنامه نویسان داخلی به بهره برداری رسیده است. ولی الله فاطمی مدیر عامل ققنوس در حاشیه هشتمین همایش بانک داری الکترونیک و نظام پرداخت،  از پیدایش این رمز ارز با حمایت چهار بانک ملی، ملت، پاسارگاد و پارسیان خبر داد. در ادامه نشست گفته شد که پیدایش ققنوس علی رقم ایجاد یک زیر ساخت مشترک و سریع برای ساختار بانکی کشور، قادر است املاک، تامین مالی جمعی، KYC و دیگر سرمایه های بانک ها را نیز به چرخه اقتصاد وارد کند.

در حقیقت فلسفه وجودی رمز ارز پیمان خود یکی از الزامات مهم برای ورود به پدیده ای با نام انقلاب صنعتی چهارم می باشد. این پدیده به دنبال ایجاد مولفه هایی می باشد که بتوان دارایی های مختلف فیزیکی را تبدیل به سرمایه های دیجیتالی نمود. به علاوه بتوان هویت های مختلف اعم از فردی ، حقوقی ، اعتباری و تجارب کاری را نیز اشتراک گذاری کرد تا کاربران و شرکت ها بتوانند معاملات مالی خود را به راحتی و با دانستن سوابق یک دیگر به انجام برسانند. برای درک این که رمز ارز پیمان چیست می بایست از برنامه اجرایی آن آگاه شویم که در ادامه توضیح می دهیم.

عرضه رمز ارز پیمان

در ادامه پرسش رمز ارز پیمان چیست خواهیم گفته که عرضه رمز ارز پیمان چطور صورت خواهد گرفت. این ارز دیجیتال نیز به دنبال رمز ارز های بین المللی که تعداد محدودی از آن موجود می باشد، به تعداد یک میلیارد واحد وجود دارد که از این تعداد 50 میلیون آن نزد بانک های حامی این پروژه باقی می ماند. 200 میلیون آن برای میزبانان جدید، 150 میلیون برای مردم عادی که در اولین فرصت طلای خود را به دست بانک بسپارند و 600 میلیون دیگر نیز شناور نگه داشته تا با توجه به نیاز بازار، ماهانه توزیع گردد.

در حال حاضر سهامداران ققنونس شرکت های تک وستا (هولدینگ توسن) ، داده ورزی سداد متعلق به بانک ملی ایران ، گروه داده پردازی پارسیان زیر مجموعه بانک پارسیان ، گروه فناوران هوشمند بهسازان فردا متعلق به بانک ملت و فناپ تحت نظارت بانک پاسارگاد می باشند. به گفته مجریان این طرح قرار است 2 کیلو طلا برای شروع کار تامین گردد تا بتوان پیمان را عرضه نمود. ارزش گذاری این ارز دیجیتالی این طور است که هر یک پیمان معادل 30 سوت طلای 24 عیار می باشد. واحد خرد پیمان نیز پیناتس نام دارد و هر توکن پیمان نیز معادل 10 میلیون پیناتس می باشد.

آیا رمز ارز پیمان راه گشای اقتصاد کشور است؟

در این بخش از پاسخ به پرسش رمز ارز پیمان چیست، می گوییم که آیا رمز ارز پیمان راه گشای اقصاد کشور است؟ از نگاه مخالفان این پروژه، رمز ارز پیمان هیچ کمکی به مسئله تورم زدایی و ثبات بخشیدن به اقتصاد کشور نخواهد کرد. در نمودار های ذیل شاهد میزان نقدینگی و پایه پولی کشور و ضریب فزاینده نقدینگی هستیم. پیش از تحریم های سال 88 ثبات قیمت دلار به همراه واردات کالا ها توانست کمبود توان مندی تولید داخل را جبران سازد. اما همینطور که جلو تر می آییم تاثیر تحریم های اقتصادی پر رنگ تر جلوه می کند و میزان نقدینگی به همراه ضریف فزاینده پول افزایش می یابد.

آیا رمز ارز پیمان راه گشای اقتصاد کشور است؟

با این شرایط بانک مرکزی می بایست برای کنترل نقدینگی و در دست گرفتن نبض بازار، از عواملی که باعث گسترش بی ثباتی و بی نظمی در اقتصاد می شود جلو گیری کند و سیستمی را ایجاد کند که علاوه بر ساختارمند نمودن اقتصاد بتواند انگیزه کافی برای جذب مخاطبان را به وجود آورد. در مورد اینکه رمز ارز پیمان چیست در  خرداد ماه سال 98 خبر راه اندازی شبکه ققنونس اعلام گردید و تا امروز خبری از آن نشده است.

ابهامات مرتبط با رمز ارز پیمان

حال که دانستیم این رمز ارز چیست می خواهیم ابهامات مرتبط با رمز ارز پیمان را بررسی کنیم.

خبر معرفی این ارز دیجیتالی درست زمانی منتشر گردید که هنوز مسئولین دولتی به دنبال بررسی مسائل مختلف در خصوص تصویت قانونی کردن ارزهای دیجیتالی بودند. این طور که از شواهد و قرائن پیدا است، همچنان ابهامات بسیاری در زمینه ققنونس و پیمان مطرح می باشد. چرا که صاحبانظران معتقدندهنوز سوالات دیگری برای اجرای این طرح بی پاسخ مانده است. در این خصوص پرسش های مختلفی مطرح می شود از جمله اینکه

ابهامات مرتبط با رمز ارز پیمان

هزینه های راه اندازی این ارز دیجیتالی چه مقدار شده است؟

از آنجایی که سنگ بنای رمز ارزها غیر متمرکز بودن زیر ساخت آن ها می باشد ، چرا مردم باید به یک ارز دیجیتالی وابسته به نهاد های بانکی اعتماد کنند؟

آیا این رمز ارز در مورد مسئله مهم دور زدن تحریم ها راه گشا خواهد بود یا صرفاً نیاز های داخلی را پوشش خواهد داد؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *