تغییر کاربری مرغداری‌ها به مزارع استخراج بیت کوین و سهم ایران از استخراج بیت کوین

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفته است از افراد سودجو گفته است که با نصب دستگاه در مکان‌هایی مانند مرغداری‌ها، آن‌ها را به کارخانه تولید ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین، تبدیل کرده‌اند. اما کارشناسان این حوزه معتقدند این کار امکان‌پذیر نیست. از طرفی، طبق گزارش ایسنا، در جهان سالانه حدود 324 هزار بیت کوین استخراج می‌شود که معادل 11 هزار میلیون دلار است بر اساس گزارش‌های وزارت صمت برآورد می‌شود استخراج فعلی این رمز ارز به صورت غیر رسمی در ایران سالیانه حدود ۴ تا ۶ درصد تولید جهانی، یعنی حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ بیت کوین، معادل ۶۶۰ میلیون دلار باشد.

تغییر کاربری مرغداری‌ها به مزارع استخراج ارز دیجیتال

تغییر کاربری مرغداری‌ها به مزارع استخراج ارز دیجیتالفریدون عباسی‌ دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، در گفت‌و‌گویی اظهار کرد که بعضی از افراد با گذاشتن ماینر در مکان‌هایی مانند مرغداری و گاوداری آنها را به کارخانه تولید ارزهای دیجیتال تبدیل کرده‌اند. وی خواستار نظارت بیشتر بر این واحدها شد، چراکه انجام چنین اقداماتی در واحدهای مرغداری یا گاوداری مشکلات متعددی را ایجاد کرده است.

به‌گفته کارشناسان، استخراج بیت کوین در مرغداری و گاوداری‌ها امکان‌پذیر نیست، به دلیل اینکه سطح مصرف برق و اینترنت این واحدهای تولیدی مشخص است و تغییر ناگهانی در مصرف این دو فاکتور به‌وضوح تغییر کاربری را نشان می‌دهد. به ویژه فعالیت‌هایی مانند استخراج ارزهای دیجیتال که مصرف برق و اینترنت را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد.

حبیب اسدالله نژاد، نایب رئیس کانون مرغداران گوشتی، درباره امکان نصب دستگاه ماینر در مکان‌هایی مانند مرغداری و گاوداری و تبدیل آنها به کارخانه تولید ارزهای دیجیتال گفت: امکان این نوع تغییر کاربری در مرغداری و گاوداری‌ها با توجه به سطح مشخص مصرف برق و اینترنت تقریباً صفر است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس، یادآور شد:

واحدهای مرغداری و گاوداری جزو فعالیت‌های تولید با مصرف برق و اینترنت زیاد نیستند و هر نوع تغییر کاربری که منجر به افزایش قابل توجه میزان مصرف آن‌ها شود به‌راحتی قابل تشخیص است. وی معتقد است آنچه در حال رخ دادن در واحدهای مرغداری است، نه تغییر کاربری بلکه تعطیلی آن‌ها به صورت آهسته است.

استخراج سالانه بیت کوین در ایران معادل ۶۶۰ میلیون دلار می‌باشد

استخراج سالانه بیت کوین در ایران معادل ۶۶۰ میلیون دلار می‌باشداز ۲۸ آبان سال گذشته تا پایان دی ماه امسال ۱۸۷۰ مورد ثبت نام در سامانه بهین‌یاب برای صدور جواز تاسیس در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی‌ها انجام شده که ۱۳۸۰ مورد مجوز صادر شده که مجموع ظرفیت جوازهای تاسیس صادر شده ۷۶ میلیون تراهش بر ثانیه، معادل تقاضای ۱۷۰۰ مگاوات است. این اعداد و ارقام، بر اساس آمار و اطلاعاتی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در اختیار ایسنا، قرار داده است.

البته باید به این موضوع توجه داشت که بر اساس این گزارش، اکثر مجوزها فاقد پیشرفت فیزیکی بوده و ابطال سیستمی شده است.
در این میان، از آبان سال گذشته تا پایان دی ماه امسال، ۱۶ مورد ثبت نام برای صدور پروانه بهره برداری انجام شده که از میان آن‌ها تنها دو مورد موفق به دریافت پروانه بهره برداری شده‌اند. مجموع ظرفیت پروانه های بهره برداری صادر شده نیز ۵ هزار تراهش بر ثانیه معادل تقاضای ۰.۱ مگاوات است.

همچنین در این گزارش آمده که بر اساس اعلام وزارت نیرو با ۲۱ بنگاه به میزان ۳۱۰ مگاوات قرارداد منعقد شده که ۷ واحد از آنها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر هستند و برای هیچ یک پروانه بهره برداری در سامانه بهین یاب صادر نشده است. در مورد وضعیت خود اظهاری، این گزارش از ثبت‌نام ۲۱۱۲ مورد متقاضی در سامانه بهین یاب خبر می‌دهد که ۱۲۲۶ مورد از آنها حدود ۱۱ میلیارد تومان عوارض دولتی برای ۵۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه پرداخت کرده‌اند و مجموع تعداد ماینرهای اظهار شده در فرایند تاکنون ۱۲۰ هزار دستگاه بوده است.

در این گزارش به وضعیت ارزهای دیجیتال در جهان و ایران هم پرداخته شده که بر اساس آن ارزش کل بازار رمز ارز در دنیا ۹۴۰ میلیارد دلار، گردش روزانه آن ۱۵۳ میلیارد دلار و تعداد رمز ارزهای جهانی ۸۲۴۹ عدد عنوان شده که سهم بیت کوین از کل این بازار ۶۸ درصد است. همچنین میزان استخراج سالیانه رمز ارز در دنیا ۹۷۰۰ میلیون دلار و ظرفیت استخراج سالیانه رمز ارز در ایران ۶۶۰ میلیون دلار، معادل ۷.۵ درصد کل دنیا تخمین زده شده است.

همان‌طور که گفته شد، استخراج جهانی سالیانه بیت کوین ۳۲۴ هزار بیت کوین معادل ۱۱ هزار میلیون دلار است که برآورد می‌شود استخراج فعلی این رمز ارز به صورت غیر رسمی در ایران سالیانه حدود ۴ تا ۶ درصد تولید جهانی باشد که معادل 660 میلیون دلار با نرخ در نطر گرفته شده برای هر بیت کوین 34 هزار دلار، می‌باشد. البته برآوردها حاکی از این است که ظرفیت استخراج و مجوزهای صادره در صورت تبدیل به پروانه بهره برداری در ایران معادل ۴۲۰۰۰ بیت کوین یعنی ۱۴۰۰ میلیون دلار باشد.

ایجاد فرایند خوداظهاری از ۲۷ مردادماه امسال شروع شده و همچنان ادامه دارد، اما فرصت ثبت‌نام متقاضیان، پرداخت حقوق و عوارض دولتی، دریافت مجوز فعالیت از وزارت صمت یا اعلام فهرست مراکز دارای جواز تاسیس استخراج رمز ارز برای متقاضیانی که قصد واگذاری دستگاه را دارند پنجم بهمن ماه به پایان رسید.

مهلت تعیین تکلیف ماینرها و بارگذاری مدارک توسط متقاضیان در سامانه بهین یاب، پنجم اسفندماه امسال نیز به پایان می‌رسد.
البته این آمارهای ارائه شده مربوط به واحدهایی است که با مجوز فعالیت می‌کنند، اما در هفته‌های اخیر در پی افزایش مصرف برق در کشور و خاموشی‌های پراکنده، فعالیت تعدادی ازاستخراج کننده‌های ارز دیجیتال بدون مجوز متوقف شده است.

در زمستان امسال ابتدا کلان شهرها به ویژه تهران با آلودگی شدید هوا مواجه بودند که علت آن استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها به دلیل کمبود گاز طبیعی بود، هرچند اظهارات ضد و نقیضی در این رابطه مطرح شد. بعد از آن هم شاهد قطعی گسترده برق منازل و سپس برق شهرک‌های صنعتی و واحدهای تولیدی بودیم که گمانه‌زنی‌های مختلفی از جمله گزارش‌هایی از حضور برخی کشورها برای استخراج بیت‌کوین در ایران منتشر شده، مطرح شده. و همچنین این گمانه‌زنی مطرح شده که یکی از دلایل قطعی گسترده برق در سال جاری افزایش چشمگیر استخراج رمزارزها به صورت قانونی و غیرقانونی است. بنابراین در هفته‌های اخیر اخباری از برخورد با برخی از ماینرهای غیرمجاز منتشر و همچنین اعلام شد که در راستای مدیریت مصرف برق و جلوگیری استخراج کنندگان رمز ارز مجاز مذاکره شد تا در این زمان فعالیت خود را متوقف کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *