بیت کوین کش چیست ؟

می دانیم که پس از محبوبیت ارز دیجیتالی حاکم در بازار رمزارزها یعنی بیت کوین، ارزهای دیجیتالی فراوان دیگری به این عرصه پا نهادند و گسترش پیدا کردند. یکی از آنها یکی از فورک های Fork خود بیت کوین به نام Bitcoin Cash بوده است که به دنبال حل مشکلات الگوریتم بیت کوین ایجاد شده است. در این مقاله بررسی می کنیم که بیت کوین کش چیست ؟

در حال حاضر ارز دیجیتال بیت کوین کش با اندازه بازار حدود 5.5 میلیارد دلار، پنجمین رمز ارز برتر دنیا است. این ارز دیجیتالی در حال حاضر در قیمت 307 دلار معامله می شود. تعداد کل Bitcoin Cash های موجود در دنیا، درست مانند Bitcoin معادل 21 میلیون کوین می باشد.

دلیل پیدایش بیت کوین کش

برای آن که بدانیم بیت کوین کش چیست ؟ می بایست دلیل پیدایش بیت کوین کش را بررسی کنیم. در سال 2017 مشخص شد که تراکنش های بسیار زیادی برای انجام وجود دارد و بیت کوین امکان مقیاس پذیری بیشتری را نمی داد. بنابراین نتیجه این شد که اصلاحاتی در الگوریتم این ارز دیجیتالی لازم است. سرعت معاملات بیت کوین در حدود 7 تراکنش در ثانیه است که بسیار کند است. به عنوان یک مقایسه، ویزا حدود 24،000 تراکنش در هر ثانیه انجام می دهد.

دلیل اینکه نمی توان حجم معاملات را افزایش داد این است که ظرفیت هر یک بلاک بیت کوین یک الی دو مگابایت بیشتر نبوده و این مقدار نیز قابل افزایش نمی باشد. برای درک بهتر اینکه بیت کوین کش چیست ؟ به ذکر یک مثال می پردازیم. اگر فرض کنیم که ما مشکل ترافیکی سنگینی داریم ولی تصمیم داریم محدودیت سرعت را به 200 مایل در ساعت تغییر دهیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اول از همه، مسئله ایمنی وجود خواهد داشت زیرا با این سرعت احتمال تصادف و صدمات بیشتر می شود. به علاوه مشکل بزرگتر این است که وسایل نقلیه قدیمی و کوچک برای بزرگراه ها واجد شرایط نیستند، زیرا آنها نمی توانند به اندازه کافی سریع حرکت کنند.

دلیل پیدایش بیت کوین کش

بنابراین بزرگراه مملو از اتومبیل های بزرگ خواهد شد و یک راننده معمولی مجبور است در خانه بماند. این دقیقاً همان اتفاقی است که محدودیت تعداد تراکنش ها در شبکه بلاک چین بیت کوین را ایجاد می کند. بلاک های بزرگتر برابر است با داده های بیشتر برای پردازش تراکنش ها. بنابراین گره های کوچک تر شبکه قادر به مشارکت در فرایند استخراج نیستند. در نتیجه شبکه ماینرها به سمت متمرکز شدن با تراکم هر چه بیشتر افرادی که صاحب قدرت استخراج بیشتر هستند پیش می رود. در نتیجه بیت کوین سرعت تراکنش ها را محدود می کند تا شانس مشارکت به نسبت قدرت به همه ماینرها برسد. حال متوجه می شویم که علت وجودی بیت کوین کش چیست ؟

ویژگی اصلی

در این بخش به ویژگی اصلی بیت کوین کش می پردازیم. موضوع کندی سرعت تراکنش ها، جامعه بیت کوین را به دو گروه تقسیم کرده است. یک گروه ادعا می کرد که بیت کوین هرگز فقط به عنوان راه حل پرداخت سریع طراحی نشده است، گروه دیگر می گفت که باید الگوریتم های خود را با شرایط تطبیق دهد. از آنجایی که هیچ گروهی حاضر به تسلیم شدن نبودند، در آگوست سال 2017 بیت کوین با استفاده از روندی به نام “Hard Fork” تقسیم شد که نسخه جدیدی از بیت کوین را با نام Bitcoin Cash ایجاد کرد. Bitcoin Cash از همان زنجیره شبکه بیت کوین استفاده می کند، اما ظرفیت بلاک های خود را تا 8 مگابایت ارتقا داد که پردازش حدود دو میلیون تراکنش در روز را ممکن می سازد. حال که متوجه شدیم بیت کوین کش چیست ؟ به بررسی تفاوت های آن با بیت کوین می پردازیم.

تفاوت های بیت کوین کش و بیت کوین

در ادامه سوال بیت کوین کش چیست ؟ یکی از پرسش هایی که همواره از کلود ماینینگ همیار ماینر پرسیده می شود این است که تفاوت های بیت کوین کش و بیت کوین چیست؟ همچنین می پرسند که کدام یک بهتر است؟ در پاسخ به این پرسش ها به بررسی تعدادی از تفاوت های این دو ارز دیجیتال می پردازیم:

  • تفاوت اول طبیعتا خود نام Bitcoin Cash می باشد. بکار بردن کلمه پول در آن نیز به این دلیل بوده است که سازندگان قصد داشتند در آینده این رمزارز به شکل جدیدی از پول نقد بدل شود.
  • تفاوت دوم که البته خود مزیت اصلی Bitcoin Cash می باشد بزرگتر بودن بلاک های آن به اندازه 8 مگابایت می باشد که نتیجتاً تعداد معاملات بیشتر با هزینه کمتر را امکان پذیر می سازد.
  • عیبی که وضعیت Bitcoin Cash را کمی متزلزل می کند این است که در مقایسه با بیت کوین متمرکزتر است. بیت کوین استخرهای استخراج زیادی دارد، بنابراین هیچ کس آنقدر توانمند نیست که بتواند 51٪ شبکه را مال خود کند. در مقابل، Bitcoin Cash کاملاً متمرکز است. برای Bitcoin Cash در حال حاضر  3 استخر استخراج داریم که جمعاً بیش از 51٪ سهم بازار را در اختیار دارند. این امر می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا آینده این ارز دیجیتالی بیش از حد به این سه وابسته می شود.
  • تفاوت های فنی آنها نیز در جدول زیر آمده است. BitcoinCash از نقاط ضعف خود آگاه است و تنظیمات محافظتی ای را تعیین کرده که بتواند به کار خود ادامه دهد. با مرور این جدول می فهمیم که ویژگی های فنی بیت کوین کش چیست ؟
ویژگی شرح
محافظت از تداخل زنجیره Bitcoin Cash از الگوریتم هش متفاوتی نسبت به بیت کوین استفاده می کند. بنابراین، تداخل بین دو زنجیره امکان پذیر نیست.
مقیاس پذیری در زنجیره فناوری Bitcoin Cash امکان افزایش ظرفیت بلاک را فراهم می کند. یعنی بلاک های آن می تواند از 8 مگابایت نیز فراتر برود.
امضاهای معاملات جدید

 

Bitcoin Cash برای ایجاد تمایز تراکنش هایش از بیت کوین، دارای امضای دیجیتالی متفاوت است.
تنظیم اضطراری سختی شبکه (EDA)

 

Bitcoin Cash دارای یک الگوریتم جدید است که در صورت تغییر چشمگیر تعداد ماینرها حالت شبکه را به صورت نرمال نگاه می دارد که یک ثبات اضافی را برای کل شبکه فراهم می کند.

 

نتیجه

در این مقاله به پرسش بیت کوین کش چیست ؟ پاسخ دادیم. در مورد علت پیدایش و ویژگی های این ارز دیجیتالی نیز توضیحاتی ارائه شد. BitcoinCash دارای قابلیت افزایش ظرفیت بلاک های زنجیره شبکه می باشد که در حال حاضر این ظرفیت 8 مگابایت می باشد. در حال حاضر رتبه پنجم را در میان ارزهای دیجیتالی دارد و در قیمت 307 دلار معامله می شود. این ارز دیجیتال فعلا توسط فقط سه استخر استخراج می گردد که به نوعی متمرکز می باشد و کمی از اعتبار  این ارز دیجیتالی می کاهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *