بیت کوین چیست؟ معرفی و آموزش کامل

برای پاسخ به سوال بیت کوین چیست؟ می بایست به کلیت ارزهای دیجیتال اشاره کنیم. ارز دیجیتال سامانه ایست که تراکنش های مالی بین کاربران را بدون نیاز به وجود یک ناظر مرکزی مانند بانک یا درگاه پرداخت محقق می کند. در واقع تراکنش ها به صورت الکتریکی ایجاد و اطلاعات آن ها توسط تکنولوژی زنجیره شبکه یا بلاک چین نگهداری می شوند.  بنابراین بیت کوین مثل دلار، تومان و پول های رایج دیگر  نیست که چاپ شود و کنترل آن دست دولت ها باشد، بلکه توسط یک نرم افزار رایگان روی کامپیوترهای مختلف در همه جای دنیا تولید می شود.

بیتکوین اولین نمونه از  چیزی است که امروزه آن را ارزهای دیجیتالی می نامیم. ارزهای  دیجیتالی یک نمونه از دارایی هستند که برخی از خواص ارزهای سنتی را دارا هستند، ولی بر اساس عملیات رمزگزاری تأیید می شوند. تفاوت بیتکوین و بلاکچین را در مقالات گذشته توضیح دادیم اما این بار فقط راجع به این ارز دیجیتال می خواهیم صحبت کنیم.

بیت کوین توسط چه کسی اختراع شد؟

این سوال برای همه کسانی که در ابتدا با این حوزه آشنا می شوند پیش می آید  که بیت کوین توسط چه کسی اختراع شد؟ بیت کوین توسط یک برنامه نویس خبره با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو در سال 2008 به عنوان یک سامانه پرداخت الکترونیکی که با الگوریتم های ریاضی کار می کند معرفی گردید. ایده اصلی بیت کوین ایجاد یک راه حل برای تبادلات مالی است که مستقل از هر نهاد نظارتی متمرکز باشد و بتواند تراکنش ها را به صورت دیجیتالی در یک فضای امن، قابل بازبینی و غیر قابل بازگشت انتقال دهد.

تا امروز هیچ کس نمی داند ساتوشی ناکاماتو واقعا چه کسی است.

تفاوت بیتکوین و ارزهای سنتی رایج

حال که متوجه شدیم بیت کوین چیست و توسط چه کسی اختراع شده است به بررسی تفاوت آن با ارزهای سنتی رایج می پردازیم. این ارز را می توان برای خرید هر چیزی استفاده نمود اگر طرفین کیف پول بیت کوین داشته باشند. از این رو  بیت کوین دقیقا شبیه به دلار، یورو یا ریال می باشد که به صورت دیجیتال معامله می شوند. اما این ارز دیجیتال از زوایای متخلفی متفاوت از ارزهای سنتی می باشد:

غیر متمرکز بودن بیت کوین

مهم ترین خاصیت این کوین معروف غیر متمرکز بودن آن است. به طوری که هیچ مؤسسه ای آن را کنترل نمی کند.  بیت کوینها توسط گروهی از کدنویسان داوطلب نگهداری می شود و توسط شبکه ای از کامپیوترهای مخصوص در سراسر دنیا اجرا می شود. این فناوری به طبع افراد و گروه های بسیاری که تمایل ندارند مؤسسات دولتی و بانک ها کنترل پول آنها را در دست داشته باشند جذب کرده است.

عرضه بیت کوینها محدود است.

عرضه بیت کوینها محدود استعرضه ارزهای سنتی مانند دلار، یورو و تومان نامحدود است. به گونه ای که بانک مرکزی هر کشور می توانند به هر مقدار  که خواستند پول چاپ کنند و ارزش پول را  دستکاری کنند. از این رو خواه نا خواه دارندگان این ارزها متحمل هزینه می شوند.

از سوی دیگر عرضه بیت کوینها توسط الگوریتم اصلی بیت کوین کنترل می شود. در هر یک  ساعت تعداد کمی از بیت کوین های جدید تولید شده و این روند تا زمانی ادامه پیدا می کند که این تعداد به حداکثر 21 میلیون بیت کوین برسد و عرضه بیت کوین جدید متوقف شود. این موضوع خود بیتکوین را به عنوان یک دارایی بیشتر محبوب می کند. در تئوری اقتصاد اگر تقاضا برای یک محصول افزایش یابد و  عرضه آن کاهش پیدا کند، ارزش آن محصول افزایش پیدا می کند.

ناشناس بودن

مادامی که پرداخت های الکترونیکی سنتی برای جلوگیری از پول شویی و فساد مالی قابل شناسایی  و رهگیری می باشند، کاربران بیتکوین بدون احراز هویت فعالیت می کنند. از آنجا که هیچ نظارتی توسط هیچ نهادی وجود ندارد، کاربران نیز برای انتقال بیت کوینها به کاربر دیگر نیازی به احراز هویت ندارند.  هنگامی که یک درخواست جدید در شبکه گذاشته می شود، پروتکل بیت کوین همه تراکنش های قبلی کاربر را بررسی می کند تا مطمئن شود که کاربر ارسال کننده مقدار بیتکوین و اختیار لازم برای انجام تراکنش  را دارد. سیستم هیچ نیازی به بررسی هویت کاربر ندارد.

در عمل هر کاربر توسط آدرس کیف پول دیجیتالی خود شناسایی می شود. در نتیجه تراکنش ها با کمی پیچیدگی از  این طریق قابل رهگیری می باشند.  اگرچه که مجریان قانون همواره به دنبال ایجاد روش هایی برای شناسایی هویت افراد بوده اند.

از این رو به اعمال قوانین، بیشتر صرافی ها ملزم به احراز هویت برای خرید و فروش بیتکوین شده اند، تا بتوان هویت کاربران را شناسایی نمود. از آنجا که شبکه شفاف می باشد، همه تراکنش ها قابل رویت برای عموم می باشد.  از این رو بیتکوین ارز ایده آلی برای پول شویی و درآمدزایی خلاف نمی باشد.

تراکنش های بیتکوین برگشت ناپذیر است!

تراکنش های بیتکوین بر خلاف تراکنش های ارزهای سنتی، به هیچ وجه قابل بازگشت نیستند. دلیل این امر این است که هیچ قاضی متمرکزی وجود ندارد که تأیید کند عملیات انتقال لغو گردد. برخی از  وجود این ویژگی اظهار نارضایتی می کنند، اما دلیل نشده که از کابران شبکه کاسته شود. شما می توانید لیست تمامی تراکنش های انجام شده توسط این ارز دیجیتال را برروی سایت Blockchain.info مشاهده نمایید.

بیت کوینها تقسیم پذیر اند!

کوچک ترین واحد بیتکوین یک ساتوشی نامیده می شود. یک ساتوشی معادل یک صد میلیونیوم بیت کوین (0.00000001)، با قیمت امروز معادل حدود یک صدم سنت می باشد. این ویژگی می تواند تراکنش های کوچک که ارزهای الکترونیکی سنتی ندارند را  انجام دهد.

4 دیدگاه

  • با سلام روش کارکرد باآن رانمیدانم معمولا اینطور کارها نیاز بتمرین دارد بدون دانش آن سردر گمم ممنون میشم اگر راهنمایی کامل آنرا عنایت فرمایید

  • با سلام و خسته نباشید آیا نیاز به ایجاد کیف پول دیجیتال هست یا نه اگر هست خود فرد بایستی آنرا ایجادکند و از کجا؟

    • سلام جناب سیدی عزیز. در بخش آکادمی وبسایت همیار ماینر، عبارت (کیف پول بیت کوین) را سرچ کنید تا آموزش های کامل و قدم به قدم را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *