بیت کوین قانونی است؟

تقریباً دو سال است که مراجع قانون گذاری ارز های دیجیتال برای تدوین ساز و کار خرید و فروش و استخراج بیت کوین و سایر رمز ارز ها در کشمکش می باشند. در این تصمیم گیری بزرگ نهادهای دولتی مختلف از جمله بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، مجلس، وزارت نیرو، وزارت صمت (صنعت ، معدن ، تجارت) ، اداره گمرک و نهاد های وابسطه دیگر ، درگیر قانون گذاری برای این حوزه بوده اند. نهایتاً بیت کوین به عنوان یک صنعت پذیرفته شد و نهایتاً در مهر ماه سال جاری دستورالعمل استخراج بیت کوین تنظیم و اعلام شد. از آن جا که دغدغه بسیاری از مردم قانونی بودن بیت کوین می باشد، در این مقاله به پرسش بیت کوین قانونی است؟ پاسخ می دهیم.

شروع ماجرای قانون گذاری ارز های دیجیتال

برای آن که بدانیم بیت کوین قانونی است؟ به شکل گیری شروع ماجرای قانون گذاری ارز های دیجیتال می پردازیم. ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که همواره فناوری جلو تر از قانون است. قصه از آنجا شروع شد که استخراج ارز های دیجیتال خصوصاً بیت کوین جذابیت زیادی برای ایجاد درآمد دلاری به همراه داشت. لذا با کمی تحقیق و پیگیری می توانستیم رد مزارع بیت کوین (Bitcoin Farms) را در جاهای مختلف نظیر کارگاه های صنعتی، گاوداری ها، گلخانه ها، مناطق مسکونی پیدا کنیم. از آن جا که مصرف برق دستگاه های ماینر بسیار زیاد و همچنین واردات آن ها نیز غیر قانونی  بود، این گسترش بدون استاندارد ماینینگ باعث شد تا مسئولین به فکر چاره بیافتند.

اولین قدم در جلوگیری از گسترش این رویه ، غیر قانونی اعلام نمودن خرید و فروش آن بود. سپس در اوایل سال جاری مامورین حکومتی مزارع بیت کوین را شناسایی و صاحبان آن را جریمه نمودند. ماینر های آن ها نیز طبق قوانین قاچاق ضبط شد. همزمان با این بگیر و ببند ها ،  تعرفه برق صادراتی 7 سنت برای ماینر ها به پیشنهاد سندیکای صنعت برق و وزارت نیرو ارائه گردید. از آن جا که این تعرفه برای ماینینگ به صرفه نبود ، نهاد های مرتبط مانند انجمن بلاک چین ایران به این لایحه اعتراض کرد  که باعث شد مجدداً بررسی گردد. سپس در هفته گذشته دستور العملی صادر گردید که مجوز احداث مزارع استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را تعیین می نمود. این دستور العمل صحه بر این می گذارد که بیت کوین قانونی است.

انحصار بانک مرکزی

در ادامه مبحث آیا بیت کوین قانونی است به انحصار بانک مرکزی در این خصوص می پردازیم. همان طور که پیش تر در مقالات گذشته توضیح داده شد، دولت در صدد تولید رمز ارز ملی به پشتوانه ریال و رمز ارز پیمان به پشتوانه طلا بر آمد. علی رقم تبلیغاتی که صورت گرفته است این دو ارز دیجیتال هنوز روانه بازار نشده اند. اما موضوعی که حائز اهمین می باشد این است که معاون فناوری بانک مرکزی تولید ارز های دیجیتالی با پشتوانه طلا  ، فلزات گران بها و رمز ارز های جهان روا را در انحصار خود می داند. در حقیقت همان گونه که هیچ کس حق چاپ اسکناس در کشور را ندارد ، حق انتشار این رمز ارز ها را نیز ندارد. اما ایجاد رمز ارز های مختلف با پشتوانه ای به جز موارد ذکر شده مشکلی نداشته و قانونی می باشد.

وی اضافه کرد برای صرافی های ارز های دیجیتالی نیز می بایست قوانین و مقرات حاکم شود چرا که طبق مصوبه شورای عالی پول شویی خرید و فروش رمز ارز ها و بیت کوین غیر قانونی است. این یعنی که خرید و فروش بیت کوین و سایر رمز ارزها نیز از این قائله مستثنا نیستند. اما پر واضح است که وقتی استخراج ارز های دیجیتال قانونی می شود، قاعدتاً خرید و فروش و معالمه آن ها نیز قانونی خواهد شد. بنابراین به گفته برخی مسئولین نیز قدم بعدی استاندارد سازی و احراز هویت صرافی های دیجیتالی می باشد.

صدور مجوز استخراج بیت کوین

صدور مجوز استخراج بیت کوین مهم ترین خبر اخیر در مورد قانونی بودن بیت کوین بوده است. طبق گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورد این که بیت کوین قانونی است نطق نموده است. اعلام کرد که پس از پیگیری های مکرر نهاد های اقتصادی، مردم و نمایندگاه آن ها ، موضوع استخراج رمز ارز ها را به بحث گذاشتیم تا تکلیف آن مشخص گردد. در این خصوص دولت تدابیری را اندیشیده است که افراد واجد الشرایط بتوانند به راحتی با مراجعه به وزارت صنعت ، معدن و تجارت مجوز های لازم برای استخراج رمز ارز ها را دریافت کنند. وی در ادامه افزود که ساعات پیک مصرف برق متعلق به این صنعت نخواهد بود. بنا براین دستگاه های 3 زمانه به استخراج گران تخصیص داده خواهد شد که در بازه پیک مصرف خاموش می شوند.

وزیر اقتصاد نیز به صراحت اعلام نمود که پدیده بیت کوین را به رسمیت می شناسیم که یعنی بیت کوین قانونی است. اما با توجه به این که هنوز آخرین قانون گذاری شورای عالی مبارزه با پول شویی در  سال 96 در کشور جاری می باشد و همچنان برای واردات دستگاه های ماینر به داخل تعرفه ای تعیین نشده است، بانک مرکزی موظف است مقدمات استخراج رمز ارز ها را در داخل کشور ظرف مدت سه ماه ایجاد کند. لذا  دستورالعمل ساماندهی تولید ارز های دیجیتالی صادر و واردات ماینر ها ممنوعیتی نخواهد داشت.

بنا بر این دستور العمل احداث مزارع استخراج رمز ارزها ضوابط خاصی دارد از جمله اینکه احداث این واحد های تولیدی می بایست خارج از شهرها صورت گیرد. در این خصوص فاصله مجاز این واحد های تولیدی برای خارج از تهران تا 150 کیلومتر، اصفهان 50 کیلومتر و سایر شهرستان ها 30 کیلومتر می باشد.  به علاوه جمعه توان برق مصرفی تجهیزات استخراج حداقل معادل 30 کیلووات می باشد و صدور مجوز برای تجهیزات با توان های کمتر مجاز نمی باشد. پس از امام مراحل احداث و راه اندازی واحد، بازدید و ظرفیت سنجی توسط ناظران سازمان صمت صورت می گیرد و در صورت رعایت شرایط مندرج در جواز تاسیس، پروانه بهره برداری برای شخص حقیقی یا حقوقی صادر می گردد. حال پرسش این جاست که با همه این گفته ها بیت کوین قانونی است؟

 

نتیجه

در این مقاله به بررسی اینکه آیا بیت کوین قانونی است پرداختیم. پس از درگیری نهادهای دولتی و مردمی در خصوص مبحث رمز ارز ها، نهایتاً تصمیمات مهمی از سوی دولت گرفته شد که نتیجتاً بیت کوین به رسمیت شناخته شد و استخراج بیت کوین نیز به عنوان یک صنعت پذیرفته شد.

سیر تکاملی فرایند قانون گذاری استخراج و خرید و فروش بیت کوین و سایر رمز ارزها در حال طی شدن است. در حال حاضر تنها مجوز اعلام شده، دستورالعمل صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری برای استخراج رمز ارزها صادر گردیده است. بنابراین با توجه به صدور مجوز صراحتاً می توان گفت که بیت کوین قانونی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *