بلاک چین چیست؟ معرفی و آشنایی کامل

برای پاسخ به پرسش بلاک چین چیست باید گفت در واقع یک دفتر ثبت عمومی توزیع شده و غیر متمرکز می باشد. اگر در طی ده سال گذشته سیستم های بانکداری، سرمایه گذاری و یا ارزهای دیجیتال را مطالعه کرده باشید، احتمالا با کلمه بلاکچین که همان فناوری ثبت اطلاعات زیر ساختی بیت کوین است، برخورد داشته اید. خبر خوب این که درک فناوری بلاکچین ساده تر از چیزی است که به نظر می رسد.

ترجمه لغوی بلاک چین چیست به معنی زنجیره بلاک ها یا زنجیره شبکه می باشد، اما کارکرد این سیستم به سادگی تعریف آن نیست. به این صورت که در حقیقت بلاک همان اطلاعات دیجیتالی است که روی یک پایگاه داده عمومی یعنی همان چین یا زنجیره نگهداری می شود.

اطلاعات هر بلاک در بلاک چین چیست

برای آن که بدانیم اطلاعات هر بلاک در بلاک چین چیست می بایست محتویات بلاک ها را بررسی کنیم. هر بلاک متشکل است از بخش های دیجیتالی اطلاعات که در زیر توضیح داده شده است. برای درک اطلاعات هر بلاک بهتر فرض می کنیم از دیجیکالا خرید می کنیم.

 1. بلاک ها اطلاعات آخرین اطلاعات تراکنش ها مانند تاریخ، زمان و مقدار ریالی که در خرید آتی خود داشته اید را ذخیره می کنند.
 2. بلاک ها اطلاعات در باره این که چه کسی در تراکنش ها مشارکت می کند را ثبت می کنند. در واقع یک بلاک اطلاعات کسی که خرید را انجام داده نیز نگهداری می کند که در اینجا بدون نیاز به اطلاعات شخصی شما، فقط از یک امضای دیجیتال به عنوان نام کاربری استفاده می شود.
 3. بلاک ها اطلاعاتی را ذخیره می کنند که آنها را از سایر بلاک ها متمایز می کند. درست مثل من و شما که هر کدام دارانی نام منحصر به فرد خود هستیم هر بلاک نیز دارای یک کد منحصر به فرد به نام هش می باشد. فرض کنید شما کالایی را از دیجی کالا خریداری کرده اید، همچنان که کالای شما در راه رسیدن به شما است تصمیم میگیرید یکی دیگر از همان کالا را سفارش دهید. اگر چه که شما همان خرید را انجام داده اید، ولی کدهای هر دو بلاک با یکدیگر متفاوت بوده و شما دو بلاک مجزا و منحصر به فرد ایجاد کرده اید.

البته ظرفیت هر بلاک در واقعیت خیلی بیشتر از ظرفیت گفته شده در مثال بالا می باشد. در سیستم زنجیره شبکه هر بلاک قابلیت ذخیره یک مگابایت را دارا می باشد. بسته به حجم تراکنش ها یک بلاک به تنهایی می تواند چندهزار تراکنش را در خود جای دهد. برای دانستن این که بلاک چین چیست ابتدا می بایست عملکرد آن را بررسی کنیم.

بلاکچین چطور کار می کند؟

بلاکچین چطور کار می کند؟

زمانیکه یک بلاک اطلاعات جدیدی را نگهداری می کند، به زنجیره بلاکچین اضافه می شود. در توضیح این که بلاک چین چیست باید گفت همانطور که از نام آن پیداست، این شبکه از بلاک های متعدد به هم پیوسته تشکیل شده است. برای آنکه بفهمیم بلاکچین چطور کار می کند؟ باید بدانیم چگونه یک بلاک به شبکه اضافه می شود. برای این کار چهار چیز باید اتفاق بیوفتد که همچنان با توصیف مثال خرید از دیجیکالا توضیح می دهم:

 1. یک تراکنش باید ایجاد شود. زمانی که از دیجی کالا خرید می کنید در حقیقت یک تراکنش ایجاد کرده اید.
 2. تراکنش ایجاد شده باید تایید شود. تایید اطلاعات تراکنش شما در سیستم دیجی کالا توسط شبکه ای از کامپیوترها که تلاش می کنند تا تراکنش ایجاد شده را تایید و اجرا کنند انجام می گردد. این کار در سیستم زنجیره شبکه توسط هزاران کامپیوتر متصل به شبکه (در خصوص بیت کوین حدود 5 میلیون کامپیوتر) انجام می شود و جزئیات اطلاعات شما شامل تاریخ، زمان و مقدار تعیین شده تایید می شوند.
 3. حال این تراکنش می بایست در یک بلاک ذخیره شود. بعد از آن که تراکنش شما به عنوان یک عملیات قابل اعتماد شناخته و تائید شد، برای ورود به زنجیره چراغ سبز دریافت می کند. مقدار پرداختی در دیجی کالا، امضای دیجیتالی شما و دیجی کالا همه در یک بلاک ذخیره می شوند. به بلاک باید یک کد هش داده شود. حال می بایست یه کد هش منحصر به فرد به بلاک جدید داده شود و بلاک ایجاد شده به زنجیره بلاکچین اضافه گردد.

وقتی که یک بلاک جدید به بلاکچین چیست اضافه شد، برای همگان حتی شما نیز قابل دسترس خواهد شد. اگر شما به بلاکچین بیت کوین یک نگاهی بیاندازید خواهید دید که شما به داده های کل تراکنش های صورت گرفته دسترسی پیدا کرده اید. حال که دانستیم بلاک چین چیست به ویژگی تمرکز زدایی این شبکه می پردازیم.

آیا بلاکچین خصوصی است؟

در پاسخ به پرسش بلاک چین چیست توضیح می دهیم که آیا بلاکچین خصوصی است؟ جواب این است، خیر. هر کسی می تواند تراکنش های انجام شده در زنجیره شبکه را ببیند اما کاربران فقط قادر هستند کامپیوترهای خود را به شبکه متصل کنند. با این کار یک کپی از دفتر ثبت عمومی بلاکچین روی کامپیوتر شما ذخیره می شود و به صورت اتوماتیک زمانیکه یک بلاک به زنجیره اضافه می شود دفتر عمومی شما بروز رسانی می شود. دقیقا مانند وقتی که اینستاگرام شما صفحه شما را بروز کرده و پستهای جدیدتر را نمایش می دهد.

در شبکه بلاکچین هر کامپیوتر یک نسخه کپی از بلاکچین را دارد. به عبارتی هزاران  نسخه کپی و در مورد بیت کوین میلیون ها کپی از یک زنجیره شبکه وجود دارد. گرچه که همه کپی های ایجاد شده درست مانند یکدیگر هستند، ولی گسترش آن اطلاعات در میان شبکه ای از کامپیوترها باعث می شود تا دستکاری کردن اطلاعات دشوار تر گردد، چرا که فقط یک حساب کاربری برای دستکاری شدن وجود ندارد. بنابراین یک هکر می بایست همه نسخ موچود در شبکه را دستکاری کند که این کار غیر ممکن است مگر با کامپیوتر کوانتومی!

در مورد بیت کوین نیز قضییه به این شکل است که اطلاعات حساب کاربری هیچ کس آشکار نبوده و فقط امضای دیجیتالی آنها که همان آدرس کیف پول کاربران می باشد مشخص است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این که بلاک چین چیست میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

1 دیدگاه

 • با سلام
  ضمن تشکر و سپاس گزاری از همیار ماینر،من مطالبی را در خصوص بیت کوین مطالعه کرده بودم ولی به روشنی وروانی همیار ماینر نبود.

  ارادتمند:کمال پهلوانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *